Atomizer vs. Cartomizer vs. Clearomizer

E-sigara atomizer e-likidi buhara dönüştüren bir ısıtma elemanıdır. Genellikle üç parçadan oluşur: gerçek ısıtma bobini, bir örgü köprü ve e-likidi emen bir fitil. Atomizer ayrıca bir nebülizer olarak da bilinir.Atomizörün düzgün çalışması için, ısıtma bobininin ya sıvıya batırılması ya da çok doygun bir atmosferde konumlandırılması gerekir, ya da aşırı ısınır. E-likit, atomizörü yaklaşık 60 - 70 santigrat derece sıcaklıkta çalışmasını sağlayarak bir soğutucu olarak işlev görür. Soğutmak için yeterli neme sahip değilse, atomizer bobini aşırı ısınır, 300 dereceye kadar sıcaklıklara ulaşır ve sonunda başarısız olur. Buharlaşacak herhangi bir sıvının olmaması durumunda, kartuş veya cartomizerin fitili ve dolgu maddesi yanar ve atomizörün iç bileşenlerini eritir. Bu yüzden her zaman e-likit seviyelerine dikkat etmek çok önemlidir.


Sadece birkaç yıl önce, piyasada sadece birkaç farklı atomizer mevcuttu, ancak bugün kullanıcıların aralarından seçim yapabilecekleri birkaç tip var. Sadece tasarım ve iş parçacığında değil, aynı zamanda amaç bakımından da farklılık gösterirler. Hepsi temelde aynı şeyi yapsa da ( e-likidi buharlaştırmak ) atomizörler ayrıca, örneğin daha fazla buhar üretmelerine, tadı arttırmalarına veya daha güçlü bir boğaz vuruşu vermelerine olanak tanıyan bobin direnci gibi farklı özelliklere sahiptir.


Nasıl Çalışır

Atomizörler içinde en az iki direğe sahiptir: pozitif ve negatif. İki direkte bağlı, genellikle silika(SiO2) gibi ısıya dayanıklı bir malzemeden yapılmış bir fitilin etrafına sarılmış bir bobindir.


E-likit uygulandığında, fitil onu emer ve tutar, bobin buhar oluşturmak için ısınır. Atomizer, herhangi bir e-likitten yoksun olmadıkça, fitil, ozmoz denilen bir işlem nedeniyle e-likit ile sürekli ıslak kalır. (sıvıların membranlar veya gözenekli bölümler boyunca difüzyonu…Membranın her iki yanındaki malzemelerin konsantrasyonlarını eşitlemek).


Membran olarak hareket eden fitil, bobini doldurmadan sürekli bir e-likit akışı sağlamak için oradadır. Buhar üretiminiz zayıfladığında atomizörünüzün su altında kaldığını ve boğucu sesler duymaya.
başladığınızı farkedeceksiniz. Bu durumda, atomizerin karşı ucundan üfleyerek ya da sallayarak kurulamanız gerekir.Atomizörler, en basit şekilde, e-likidi tutarak ve ardından onu buhar üretmek için buharlaştırıp çalışır.


Teknik olarak nasıl çalıştığına bakmak istersek, bu açıklamayı deneyelim. Atomizere bakıldığında, bir devre kartına ve bir güç kaynağına bağlı bir kablonuz vardır. Devre kartı (bir düğmeye basılarak etkinleştirildiğinde) iki yere güç gönderir. Birincisi bir ısıtma elemanıdır (ince tel) ve ikincisi atomizer içine yerleştirilmiş bir mikro-pompadır. Pompa, e-likidi, ısıtma elemanının bulunduğu atomizerden geçirir. E-likit bunu geçtikçe buharlaşır. Bu işlem, kullanıcı emme işlemini durdurana veya düğme bırakılana kadar devam eder. Farklı modeller biraz farklı işlev görür.


DRIPPING- DAMLAMA

Özellikle geçen yıllarda bulunan bir vaping yöntemi, damlama. Damlama, isminden de anlaşılacağı üzere ,e-likidi doğrudan atomizöre  ileten bir yöntemdir. Bu, kartuşu veya depoyu tamamen atlar. Elbette bu şekilde vaping yapmak için bazı belirgin sakıncalar vardır. İlk önce, damlamadan ne gibi faydaların alınabileceğine bir göz atalım.


Damlamada ilk ve en güçlü tartışma, e-likidin aroması ve tadıdır. Atomizer temiz olduğunda, e-likidin aroması damlarken daha belirgindir. E-sıvı, bir tankta veya kartuşta uzun süre beklemez ve eski likitle karıştırılmaz. Atomizer içine damıtılan e-likit, o esnada yanar, böylece hiçbir şey kalmaz. Bazıları için damlama yöntemi  vape için en iyi yol olarak tanımlanıyor.

 
Damlamanın en belirgin dezavantajı, yöntemin kendisidir. Bu yöntemle e-sigaranizi cebinizden çekip çıkaramaz ve vaping yapmaya başlayamazsınız. Damlama yöntemi için, neredeyse her zaman ihtiyaç duyduğunuz şeyleri ayarlamak için vaktinizin olduğu bir yerde olmanız gerekir. Önceden hazırlıklı değilseniz, bazen biraz zaman alır. Aynı zamanda çok dağınık olabilir. Dikkatli değilseniz her yere e-likidi her yere kolayca damlatmak mümkündür. Ayrıca nikotin cildinize nüfuz edebileceği ve kendinizi  kimyasal maddelere maruz bırakabileceği için eldiven giymeniz önerilir.