Coil

Elektronik Sigara Coil Nedir?

Elektronik sigaraya merak salanların jargonuna kısa sürede yeni yeni kavramlar giriyor. Bunlardan bir tanesi de coil. Coil elektronik sigaranın önemli unsurlarından bir tanesi ve farklı modellerin düzgün bir şekile çalışmasına yardımcı oluyor. Yeni başladığınız elektronik sigara coil nedir sorusunu aklınıza getiriyorsa, bu yazıyı okumanızı öneririz.

Elektronik Sigara Coil Nedir?

Elektronik sigara coil nedir sorusuna yanıt vermek için elektronik sigaranın genel özelliklerine baktık. Sıra geldi coil yani bobinin elektronik sigara içerisindeki önemini incelemeye… Elektronik sigaranın ilk versiyonlarından beri coil sıkça kullanılan bir parçaydı. Zamanla elektronik sigaraya dair teknolojiler gelişirken coil teknolojisi de gelişti.

2012’den itibaren elektronun sigara üreticileri ve endüstri perakendecileri değiştirilebilir coil parçaları ya da bobin başlıkları sunmaya başladılar. Artık çoğu atomizer ya da vape tankı, coil değiştirmeyi kolaylaştıracak ve daha uygun maliyetli olacak şekilde tasarlanmaya başlandı. Bu sayede kullanıcıların coil ile ilgili yaşadıkları sorunlar da minimuma indirgenmeye başlandı.

Elektronik sıvıyı ısıtmak ve solunabilen veya çekilebilen bir buhar üretmek için bir bobin başlığına sahip olmanız gerekir. Bobin başlığının ya da coilin bir adet ısıtma elemanı ve bir adet de fitili vardır. Oldukça basit bir tasarım olmasına ve diğer bobinlerle aynı şekilde çalışmasına rağmen, elektronik sigaralarınızı uygun bir çalışma bobini olmadan kullanamazsınız. Kısacası coil basit ama çok gerekli bir parçadır!

Bir Bobin Basının İçinde Neler Vardır?

Gelin coil ya da bobini mercek altına alalım. Bir coil pek çok farklı parçadan meydana gelir.

Bir bobin kafasının içinde bir fitil ve bobin demeti yer almaktadır. Bu bobin demeti ve fitil birlikte çalışarak elektronik sigara sıvısını ışıtır veya atomize eder. Bunun dışınca coil içerisinde bir taban veya taban mahfazası yer almaktadır. Bu taban fitil ve bobinin, bobin telinin eksi ve ekine bağlanabilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca damlama ucuna buhar yollayan ve sızdırmazlığı gerektiği şekilde fazla sıvı tutmak için ayrı bir sızdırmazlık elemanı içeren bir oluk da coilin parçalarından bir tanesidir.

Değiştirilebilir Coil Teknolojisi

Elektronik sigara ile ilgili teknoloji geliştikçe, coil teknolojisinde de gelişmeler yaşandı. Günümüzde artık elektronik sigaraların içerisindeki coil değiştirilebilir hale geldi. Değiştirilebilir coil sayesinde elektronik sigara ile ilgilenmek biraz daha hesaplı oldu. Zira Değiştirilebilir bobinlere doğru hareket etmenin arkasındaki fikir, değiştirilemeyen clearomizers bittiğinde coil değiştirildiğinde clearomizer’inizi yeni kadar iyi hale getirilmiş oldu ve tamamen yeni bir clearomizer’in yerine sadece yedek rulolar için ödeme yaparak masraflar azaltılmış oldu.

Coil Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Elektronik sigara coil nedir sorusunu akıllardan biraz uzaklaştırabildiysek, gelelim işin pratik kısmına… Elektronik sigaraya merak sardınız ve elinizdeki coil yerine bir yenisini almak ya da yedeklenem yapmak istiyorsunuz. Yedek bobin başlıkları ya da coil satın alırken, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Elektronik sigara cihazınız için doğru turu satın almanız çok önemlidir. Bunun yanısıra ne türk bir coil seçeceğiniz de elinizdeki elektronik sigaranın türüne göre değişir. Bazı coil türleri şu şekildedir.

 • Bazıları daha uzun gövdeye sahip olan ve clearomizerin üstünden değiştirilen üst bobinler
 • Clearomizerin üstünden değiştirilen alt bobinler
 • Clearomizer’in altında adından da anlaşılacağı gibi yaygın olarak kullanılan bobinler

Bu bobinlerin hepsi aynı şekilde çalışsa da hiçbiri alternatiflerden farklı olmak zorunda değildir, aralarındaki fark, hepsinin farklı cihazlarda çalışması ve farklı elektronik sigaralara uyum sağlaması şeklindedir.

İşler Yanlış Gittiğinde Ne Yapmalı?

Belki de coil ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz ve ‘elektronik sigara coil nedir‘ başlığını bu nedenle aratıyorsunuz. Bu durumda, yani işler ters gittiğinde ne yapılması gerektiğine değinelim şimdi.

Coil ile ilgili yaşayabileceğiniz en sık karşılaşılan sorun sızıntırıdır. Sızıntıya neden olabilecek fazla sıvıyı rulolardan uzak tutmak için conta düzgün bir şekilde yerleştirilmelidir. Bu nedenle coilin elektronik sigaranın öteki parçalarına uyumlu bir şekilde yerleştirildiğinden emin olarak ise başlamanızı öneririz.

Sızdırma problemi, coil ya da bobinlerde sıkça karşımıza çıkan bir sorundur. Sızıntı yapan coil ya da bobinlerin ön tanesinden dokuzu, sızdırmazlığın doğru bor şekilde yapılmaması veya hatalı olmasından dolayı ortaya çıkan sızdırmazlık arızalarından kaynaklanır. Peki, bu bir kullanıcı hatası mı yoksa üretim hatası mıdır? Çoğunlukla coil takılmasında yaşanan sızdırma sorunu kullanıcı hatasından kaynaklanır. Nadiren de olsa üretilen coil hatalı olabilir ancak önemli olan bu coilin nasıl monte edileceğini bilmektir.

Coil ile ilgili yaşanabilecek bir başka sorun ise bu malzemenin yanmasıdır. Bu problemi öncelikli olarak elektronik sigaranın tadından anlayabilirsiniz. Yanmış bir fitil pis tatlara neden olur. Bunun yanısıra coil yandığı zaman etkisini kaybeder. Bu nedenle yanmış bir coil etkisizdir. Eğer ateşlemenize rağmen çalışmıyorsa, yanmış olma ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlarda coil değiştirme işlemini gerçekleştirmek gerekir.

Kimi zaman da sadece uzun süreki kullanım coil ile işlerin kötüye gitmesine neden olur. Bobinler doğası gereği tek kullanımlık ürünlerdir. Bu nedenle hangi cihazda kullanılırlarsa kullanılsınlar onları zaman zaman değiştirilmeleri gerekir. Yanma tadına neyin neden olduğundan emin değilseniz, cihazın içini açmayı deneyin. Siyah ve yanmış  bir görüntü ile karşılaşırsanız coili değiştirin.

Elektronik Sigara Coil Nasıl Temizlenir?

Kimi zaman elektronik sigara içerisinde kullandığınız coil ya da bobinleri temizlemeniz gerekebilir. Bu ilşem malzemenin ömrünü uzatmak ve tıkanıklilları ya da olası problemleri gidermek için kullanılır. Elektronik sigara cihazının pek çok parçası temizlenebilir olarak tasarlanmıştır. Bobinlerin temizlenmesi ise öteki parçalara oranla biraz daha az öne çıkar. Değiştirilebilir bobinler iki tipte gelir: emici bir fitil içeren küçük bir metal haznede bulunan tanklar için bobin başlıkları; ve kullanıcının yüklemesini ve dokunmasını gerektiren yeniden yapılanmalar için bobinler. İki tipin temizlenmesi için yaklaşım oldukça farklıdır. Şimdi bu iki tipin nasıl temizlenmesi gerektiği konusunu inceleyeceğiz.

Değiştirilebilir Bobinler Nasıl Temizlenir?

Alt ohm tankları ve clearomizer’lerle birlikte verilen değiştirilebilir bobin başlıkları teknik olarak temizlenebilir, ancak bunlar temizlik sonrasında tamamen canlandırmaz. En iyi senaryo, yorgun bir bobin kafasından fazladan birkaç gün daha geçirmenizi sağlar. Bunun arkasındaki sebep, fitillerin varlığıdır. Kirli bobinlerin ıslanmasına ve içinden şu geçmesine izin vermek, tortunun bir kısmını giderir, ancak hepsini çıkarmaz. Üstelik, biraz zaman alabilen suyun tamamen buharlaşmasını beklemeniz gerekecektir. Bzu nedenle değiştirebilir coil içeren bir cihazınız varsa, temizlemek yerine değiştirmek elektronik sigaradan aldığınız keyfi daha fazla arttıracaktır.

Ancak bobin başlıklarınızı hala temizlemek istiyorsanız, klasik ıslatma ve durulama yöntemini takip edebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmenizi öneririz.

 • Bobininizi en az birkaç saat etanol, sirke veya ucuz votka ile ıslatın.
 • Musluğun altına yerleştirin ve durulayın.
 • Damıtılmış suyla bir kez daha durulayın.
 • Suyu fitil deliklerine zorlamak için bobininin açık tarafına hava üfleyin. İsterseniz saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.
 • Tüm şu buharlaşana kadar bir kenara koyun
 • Biraz güneş veya bir ısıtıcı işlemi hızlandıracak, ancak yine de zaman alacaktır. Bundan sonra fitillerin çok daha iyi görüneceğini fark edeceksiniz, ancak yine de umutlarınızı çok yükseğe çıkarmamalısınız. Ne kadar yeni gözükse de rağmen, kısa süre sonra bobin başını değiştirmeniz gerekecektir.

  Yeniden Yapılabilir ya da Rebuildable Coil Nasıl Temizlenir?

  Yeniden yapılandırılabilir bir atomizer kullanıyorsanız, coil ya da bobinleri temizlemek sadece bir tercih değil aynı zamanda bir zorunluluktur da! Paramparça bobinler lezzet ve buhar üretiminde istediğiniz verimi elde etmenizin önüne geçecektir. Fakat bazı basit adımları takip edebilir ve bobinlerinizi fazla zaman harcamadan eskisi gibi temiz hale getirebilirsiniz.

  Yapmanız gereken ilk şey, fitilleri bobinlerinizden çıkarmak. Neticede onları yakmak istemezsiniz! Bobinleriniz o kadar kötü değilse, hafif kuruyan bir yanık hile yapar. Kalan sıvıyı çıkana kadar ateş düğmesine birkaç kez basın, soğumalarını bekleyin ve tekrar fitilleyin.

  Fakat bunu birkaç kez yaptıysanız, kuru yakma yöntemi coil temizliğinde ise yaramayabilir. Bu durumda, daha derin temizlik için bu adımları takip edebilirsiniz.

  • Fitilleri bobinlerden çıkarın
  • Bobinlerinizi hafifçe kurulayın
  • Atomizer modundan çıkarın
  • Akan suyun altına yerleştirin
  • Dış fırçası veya rulo temizleme aleti ile hafifçe fırçalayın
  • Bir kez daha durulayın
  • Son şu damlacıklarını gidermek için son bir kuru yanma ile sonlandırın
  • Bobinlerinizi fırçalarken bir miktar bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz, ancak daha sonra sıcak suda iyice durulayın.

  Bobinleriniz hala tıkanmışsa veya lezzet üretimi önemli ölçüde azaldıysa, atomizerinizi yeniden oluşturma zamanı gelmiştir. Doğru temizlik, bobinlerinizin ömrünü büyük ölçüde uzatacaktır, ancak bir noktada zaman ve kullanımda başarılı olacaktır.

Göster:
Sırala:
Aspire Bp80 Pod Kartuş Yeni Stok var
Vaporesso Renova Zero Kartuş 2'li Paket Stok var

Vaporesso Renova Zero Kartuş 2'li Paket

Vaporesso Renova Zero Kartuş 2'li PaketSadece Renova Zero Pod Mod'a uyumludur!Ürün özellikleri;2ml L..

100,00TL
Smok Nord Yedek Coil 1.4ohm Ceramic Stok var

Smok Nord Yedek Coil 1.4ohm Ceramic

Smok Nord Yedek Coil 1.4 Ohm CeramicPaket içerisinde 5 adet yedek coil mevcuttur.İdeail coil seçimin..

160,00TL
Smok Nord Yedek Coil Mesh 0.6 ohm Stok var

Smok Nord Yedek Coil Mesh 0.6 ohm

Smok Nord Yedek Coil Mesh 0.6 ohmPaket içerisinde 5 adet yedek coil mevcuttur.İdeail coil ..

160,00TL
Vaporesso GT2 Coil Stok var

Vaporesso GT2 Coil

Ohm değeri: 0.4  ΩSarım sayısı: 1Kutu içindeki coil sayısı: 3..

125,00TL
Smok RPM 1.0 Ohm SC MTL Coil (%100 Orijinal) Stokta Yok
Smok RPM 1.2 Ohm Quartz Coil (%100 Orijinal) Stok var

Smok RPM 1.2 Ohm Quartz Coil (%100 Orijinal)

RPM Quartz Coil 1.2ohm En İyi: 12W Hızlı Isınma SüresiDaha Saf Lezzet için..

160,00TL
Smok V12 Prince X6 Coil 3 lü Paket Stok var

Smok V12 Prince X6 Coil 3 lü Paket

Smok V12 Prince X6 Coil 3 lü PaketSarım sayısı: 2Direnç: 0.15 ΩÇalışabilen watt: 50-120Tavsiye edile..

140,00TL
Vaporesso Revenger GtCELL SS316L 0.5 Ohm Coil Stokta Yok

Vaporesso Revenger GtCELL SS316L 0.5 Ohm Coil

Vaporesso Revenger GtCELL SS316L 0.50 Ohm CoilcCELL SS316L 0.5 oHmDesteklediği Watt Aralığı: 15 - 40..

125,00TL
Eleaf EC 0.3 ohm Coil 5’li Paket Stok var

Eleaf EC 0.3 ohm Coil 5’li Paket

Eleaf EC 0.3 ohm Coil 5’li PaketGenişlemiş Boşluk LimanlarDikey CoilDirenci: 0.3 ohmWatt Aralığı: 30..

115,00TL
Smok TFV8 Baby Tank V8-BABY Q.2 0.4ohm (5'Li Paket) Stok var

Smok TFV8 Baby Tank V8-BABY Q.2 0.4ohm (5'Li Paket)

Smok TFV8 Baby Tank V8-BABY Q.2 0.4ohm (5'Li Paket)V8 BABY Q.2 0.4ohm = 40~80W çıkış gücü (55~65W ar..

150,00TL
Vaporesso Revenger Nrg GtCELL 0.50 Ohm Coil Stokta Yok

Vaporesso Revenger Nrg GtCELL 0.50 Ohm Coil

Vaporesso Revenger Nrg GtCELL 0.50 Ohm CoilVaporesso Nrg Gt6 Coil 3'lü paket20-40W (Best 25-35W)Uyum..

90,00TL
Vaporesso Revenger Nrg Gt8 0.15 Ohm Coil Stokta Yok

Vaporesso Revenger Nrg Gt8 0.15 Ohm Coil

Vaporesso Revenger Nrg Gt8 0.15 Ohm CoilVaporesso Nrg Gt8 Coil 3'lü paket0,15 ohm50-110w (best 60-80..

90,00TL
Vaporesso Revenger Nrg Gt2 0.40 Ohm Coil	Stokta Yok

Vaporesso Revenger Nrg Gt2 0.40 Ohm Coil

Vaporesso Revenger Nrg Gt2 0.40 Ohm Coil Vaporesso Revenger Nrg Gt2 Coil 3'lü paket0,4 ohm40-80w (be..

90,00TL
Vaporesso Revenger GT Mesh 0.18 Ohm Coil Stok var

Vaporesso Revenger GT Mesh 0.18 Ohm Coil

Vaporesso Revenger GT Mesh 0.18 Ohm CoilBu değiştirilebilir coiller birkaç farklı Vaporesso Tankı il..

125,00TL
Smok TFV12 Prince Q4 Coil (İç Atomizer) Stok var

Smok TFV12 Prince Q4 Coil (İç Atomizer)

Smok TFV12 Prince Q4 Coil (İç Atomizer)Yepyeni  SMOK Değiştirme Bobinleri yoğun buharlar ve dah..

145,00TL
Joyetech SS316 0.6 ohm BF Coil 5 li Paket Stokta Yok

Joyetech SS316 0.6 ohm BF Coil 5 li Paket

Joyetech SS316 0.6 ohm BF Coil 5 li PaketJoyetech SS316 0.6 ohm BF Coil ÖzellikleriSarım sayısı: 1Di..

125,00TL
Smok Tfv8 Baby Tank V8 Baby-Q2 Coil 0.4 Ohm (1 Adet) Stokta Yok

Smok Tfv8 Baby Tank V8 Baby-Q2 Coil 0.4 Ohm (1 Adet)

Smok Tfv8 Baby Tank V8 Baby-Q2 Coil 0.4 Ohm (1 Adet)Smok Tfv8 Tank Atomizer Modellerine Uyumludur.0...

135,00TL