E-Likit Nedir

Bazıları buna meyve suyu diyor, bazıları da likit ya da E-Likit olarak adlandırıyor, ancak bu yazımızda kolaylık olması için, bu noktadan itibaren E-likit olarak bahsedeceğiz. Peki E-likit tam olarak nedir ve hangi amaca hizmet eder? E-likit, elektronik sigara / kişisel buharlaştırıcıda yaygın olarak kullanılan bir sıvıdır. Elektronik sigara / kişisel buharlaştırıcı, E-likidi ısıtır ve daha sonra solunan buhara dönüştürür. E-likit nikotin içerebilir veya içermeyebilir ve aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce tat verir.
Ortak Malzemeler:

E-likit tipik olarak bir Propilen Glikol (PG), Bitkisel Gliserin (VG), Damıtılmış Su, Etil Alkol, Nikotin ve Meyve Aroması veya Özlerinin bir karışımını içerir. Propilen Glikol (PG) ve Bitkisel Gliserin (VG) hakkında daha fazla bilgi için ; Propilen Glikol (PG) ve Bitkisel Gliserin (VG) yazımıza bakabilirsiniz. Tüm E-likitler aynı PG / VG karışım oranına sahip değildir ve bazı E-likitler tatlandırıcı kullanırken, bazıları üretmek için daha karmaşık ve pahalı olan özler kullanabilir. E-likitler, basit tek tatlardan, çok çeşitli aromalara, solurken farklı tat, soluk verirken ayrı bir tat ve buharlama bittikten sonra daha farklı bir tat verirler. Bazı E-likitlerde, Vitamin ve Kafein gibi bazı nadir bulunan içerikler kullanılır.

Ekonomik ve  Premium E-likit:

Propilen Glikol (PG) ve Bitkisel Gliserin (VG), E-likitlerdeki en yaygın iki bileşen olduğu düşünüldüğünde, şişedeki içeriğin yaklaşık% 90'ını oluştururlar. Kalan % 10, nikotin ve lezzet verici meyve aroması veya özütler içerir. Birçok ekonomik E-likitte tek bir çeşit meyve aroması kullanılır ve E-likitler plastik şişelerde paketlenir. Premium E-likitlerde, çeşitli karışık meyve aromaları kullanılabilir ve E-likitler, süslü ambalajlı cam veya alüminyum şişelerde paketlenir. Her iki çeşit E-likitlerde kullanılan meyve aromaları kalitesi farklılık gösterir. Nikotin, tekli veya çoklu tatlar, plastik veya cam şişeler ve karmaşık tatlar, Ekonomik veya Premium E-likit oluşumunda sıvı olarak kullanılır.

E-Likitleri Demleme

E-likitlerin demlenmeye bırakılması, zaman geçtikçe yıllanan şaraplar gibidir ve genellikle zamanla daha derin ve pürüzsüz bir tat verir. Karışımın tamamen homojen hale geldiğinden emin olmak için E-likitleri demlemeden önce iyice çalkalayın. E-likitte aroma tadı güçlü ise, üst kapağı çıkarabilir ve şişedeki aromanın yumuşaması için biraz hava almasını sağlayabilirsiniz. Aroma zayıf ise, üst kapağı açık bırakın ve şişeyi birkaç gün veya bir hafta boyunca karanlık, serin bir yere koyun. Son seçenek E-likit şişenizi ılık su banyosuna koymak ve su oda sıcaklığına geldiğinde işlemi birkaç kez tekrarlamak.


E-Likit Renklerinin Koyu Olmasının Sebebi

Bir şişedeki E-likit rengi, nikotin oksidasyonu nedeniyle zamanla koyulaşacaktır. E-likitteki nikotin yüzdesi, E-likidin başlangıçta ne kadar koyu görünmesi konusunda da büyük bir rol oynar. Bazı aromalar veya özler de E-likidi daha koyu yapma eğilimindedir. E-likidin, buharlama yaparken tankınızda koyulaşacağını fark ederseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla fitilin ve bobinin karamelleşmesidir. Bu aynı zamanda, tankınız buharlama seanslarınız arasında ısınırsa ve normalde zamanla doğal olarak meydana gelen nikotin oksidasyon işlemini hızlandırırsa da oluşabilir.E-Likitleri Muhafaza Koşulları:

E-likit, ışığa ve sıcağa karşı son derece hassastır ve her ikisi de nikotin oksidasyon işlemini hızlandıracaktır. E-likit şişelerinizi karanlık ve serin, kuru bir yerde saklamak bu işlemi yavaşlatır ve orijinal lezzetini daha uzun süre korur. Aşırı sıcaklık değişimleri E-likitleri olumsuz yönde de etkileyebilir, bu nedenle onları aşırı sıcak veya soğuk günlerde arabanızda bırakmayın. E-likidi uzun süre saklamak için şişelerinizi buzdolabında tutmak ve  onları tüketmeye hazır oluncaya kadar ordan çıkarmamak daha sağlıklı olacaktır . Son olarak, en sevdiğiniz E-likidi uzun süre saklamak için cam şişe seçimi plastikten daha iyi bir seçim olacaktır.

E-Likit Nikotin Oranı Nasıl Seçilir:

Sigara içmiyorsanız ve nikotinsiz buharlama yapmayı denemek istiyorsanız, E-likit buharlama keyfiniz için nikotinsiz kullanınız. Sigara içenlerin en kısa sürede sigarayı bırakmaları için  E-likit nikotin seviyeleri 3mg / ml (% 0,3) ila 24mg / ml (% 2,4) veya daha yüksek arasında değişebilir. Günde 10 taneden az sigara içen hafif sigara içiciler, başlamak için 3mg ila 6mg E-likit kullanmayı deneyebilir. Günde 20'ye kadar sigara içen orta içiciler, başlamak için 6 mg ila 12 mg E-likit kullanmayı deneyebilir. Günde 30'dan fazla sigara içen ağır içiciler, başlamak için 12mg ila 24mg E-likit kullanmayı düşünebilir. Kullandığınız e-sigara / kişisel buharlaştırıcı tipi, başlangıçtaki nikotin seviyenizi de etkiler. Son olarak zamanla nikotin oranlarını düşürmeniz sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır.