Mouth-to-Lung - Direct-to-Lung

Siz de milyonlarca sigara içenler gibi bırakmak isteyenlerdenmisiniz o zaman burda bulunduğunuza göre buharlama’yı(vape) geçerli bir seçenek olarak kabul ettiniz. Bununla birlikte vape korkutucu ve karmaşık görünebilir. Başlangıç olarak; dalıştan önce temelleri anlamak önemlidir.


Vape sektörü zamanla büyüyen ve çok farklı çeşitlikte ürünler sunar. Vape söz konusu olduğunda, “hangi aygıtın benim için en iyi olduğu” kadar ‘’nasıl yapmalıyım?” şeklindeki soru da önemlidir. Diğer bir deyişle, ilk satın almadan önce iki temel vape stilini anlamalısınız.


İki temel vape stilini ele alacağız: Doğrudan akciğer (DL) ve ağızdan akciğere (MTL).Bundan sonra daha rahat olması açısından kısaltmalarını kullanarak açıklamaya çalışacağız. Bu  buharlama yöntemlerinin her ikisi de kendine özgü benzersiz avantajlar sağlar, ancak genellikle spesifik e-likit ve ekipmanla en iyi şekilde çalışırlar.


Şansınıza satın alma işlemini bitirdiğiniz cihaz bilinçli bir seçim olmayabilir. Birçok kullanıcı sürekli cihaz değiştirip durur. Ancak ufkunuzu genişletmek istiyorsanız veya deneyiminizden gerçekten keyif alıyormuş gibi hissetmiyorsanız, o zaman bu mantıklı bir hareket olabilir.
O zaman, bu iki farklı buharlama stiline bir göz atalım ve sizin için en uygun yöntemin ne olduğunu görelim.


Mouth-to-Lung
(MTL) ; Ağızdan Akciğere

MTL buharlama da; buharı ağzınıza emer ve nihayet akciğerinize girmeden önce bir süre oyalanmasına izin verirsiniz. Bu, sigara içerken kullanılan en popüler teknik olduğundan, herhangi bir sigara kullanıcısının alışması kolay olur.

Deneyimler ;


Sigara içmeye benzerliğinden dolayı, daha yeni kullanıcılar bu yöntemi tercih etmektedir. Sigara içme eyleminin benzerliği yanı sıra, genel duyum son derece yakındır. Boğazınızda yanma veya karıncalanma (boğaz çarpması)  hissedilmez, daha sert olan  doğrudan akciğer(DL) yöntemiyle karşılaştırıldığında  yumuşak bir his yaratır.


MTL; ayrıca iyi lezzet ve minimum buhar oluşturma deneyimini yaşamak isteyen insanlar için en iyi seçimdir. Buhar, bir anlığına ağzınızda bulunduğundan, dilinize favori tatlarınızın nüanslı alt tonlarını gerçekten tatma şansı verir. MTL yöntem düşük buhar üretimi olduğundan kalabalık ortamlarda başkalarının büyük buhar bulutlarına maruz kalmamasını dolayısıyla başkalarını rahatsız etmemek açısından doğru bir seçim olacaktır. PG-temelli olumsuz yönler ise , nadir görülen alerjik reaksiyon vakalarıdır.

 

Kuruluma başlarken:

Eğer MTL yöntemi size cazip geliyorsa, işe başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.
Ekipman: Eğer para tasarrufu sizin için önemliyse (çoğumuz için olduğu gibi), MTL yöntemi için “Kalem tip cihaz” seçmeniz yeterli olacaktır.


Küçük  kalem tipi cihazla yetinmek istemez ve daha gelişmiş bir cihaz kullanmak istediğinize karar verirseniz, kullanacağınız modu daha düşük bir watt’a (15-20 watt 'tan yüksek olmayan) çalıştırdığınızdan ve bir bobin(coil)  kullandığınızdan emin olun. Mümkün olan en iyi MTL yöntemi  için 1.2 ohm veya üstü coil kullanın.


E-Likit
: Likit satın alırken, VG oranından daha yüksek bir PG içeriğiyle (örneğin: 40/60 VG / PG yada 50/50) birleştirilen bir lezzet bulmak, iki nedenden dolayı MTL tarafından tercih edilir. Genel olarak konuşmak gerekirse, daha yüksek bir PG içeriğiyle karışan bir e-likit lezzeti, daha etkili bir boğaz çarpması sağlayarak, sigara içme hissine benzer bir boğazı vurumu sağlar.

İkincisi, PG, yüksek VG e-likitlerinden daha iyi lezzet taşımaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, ağızdan akciğerlere kadar olan bezler, tadı artırıcı özellikleri ve beraberinde gelen tatmin edici boğaz çarpması nedeniyle daha yüksek bir PG içeriğine sahip olan e-likitlerin tadını çıkaracaklardır.
 

Nikotin Oranı: MTL yöntemi daha yüksek oranlı nikotine ihtiyaç duyanlar için tercih edilen bir buharlama yöntemidir. Düşük güç ile çalışan cihazlar, yüksek nikotinli e-likit kullanımı ile  pürüzsüz ve lezzet dolu bir buharlama deneyimi sunar. Sayısız insan, bu buharlama yöntemiyle daha fazla nikotin seviyesinin artık gerekli olmadığını ve uzun vadede nikotin tüketimini başarılı bir şekilde düşürdüğünü ifade etmişlerdir.


Direct-to-Lung(DL) : Doğrudan Akciğer

Adından da anlaşılacağı gibi, doğrudan akciğer soluma, buharın doğrudan akciğerlere solunmasıyla ilgilidir. Normal bir nefes almamızla aslında aynı şey. DL yöntemi; yakın zamanda sigarayı bırakıp, sezgisel olarak  sigara içme duygusunu taklit etmeye çalışan kişiler için mantıklı olabilir. Bu kişilerden biriyseniz, seçiminiz DL yöntemi olmalıdır.


Deneyimler:

MTL'den farklı olarak DL oldukça yoğun olabilir.E-likitteki nikotin oranına bağlı olarak ilk kullanımda boğazınızı rahatsız eder. Sigara kullanmayan birinin ilk sigara içimindeki öksürmesi gibi bir durum ortaya çıkar. Bir süre sonra bu duruma az duyarlı olur ve alışırsınız.
Ancak, değişime hazır olduğunuzu varsayalım. Daha sert bir vuruş (zamanla daha yumuşak olacak) bu lezzetin kötü olduğunu söylemez sadece yoğun değildir.

Göz önünde bulundurulması gereken son bir nokta, DL  yöntemi önemli ölçüde buhar üretiminin artmasına neden olmasıdır. Bu, "bulutun peşinde koşmak" için eğlenceli olabilir. Bununla birlikte, kalabalık ortamlarda rahatsız edici olabilir bu yüzden çevrenizdekilere karşı nazik olun ve diğer insanları rahatsız etmemeye özen gösteriniz.

Kuruluma başlarken;

DL yöntemi deneyimi için ihtiyacınız olan şey MTL yönteminden tamamen farklıdır. İyi bir deneyim için uygun kurulum çok önemlidir.
Ekipman: İhtiyacınız olan ilk şey, bir sub-ohm tank(atomizer) ve iyi bir güç(watt) miktarı çıkarabilen bir cihaz. Bu konuda çok fazla seçenek mevcuttur.
Bobinler (coiller) söz konusu olduğunda da dikkate değer bir fark olacaktır. MTL bobinleri tipik olarak küçüktür ve fitiller için yapay liflerle yapılırken, sub-ohm tankları organik pamuk ile yüklenir ve önemli ölçüde daha büyük fitilleme portlarına sahiptir. Bu, fitilin e-likit  ile hızlı bir şekilde doymasını sağlayarak, bobinlere neredeyse hiç durmayan bir e-likit akışı yaratır ve büyük buhar bulutları yaratır.

E-Likit: DL yöntemi için yapılması gereken  yüksek miktarda VG(bitkisel gliserin)’li e-likit satın almak. Yüksek VG ‘li e-likitler genellikle pekmez gibi kalın olurlar. En azından, % 70'lik VG veya üstü e-likit kullanmanız gerekir.

Nikotin Oranı: DL yöntemi için nikotin oranı en fazla 6 mg olmalıdır. Yeni başlayanlar için 6mg'den daha yüksek olan herhangi bir e-likit, çok miktarda buhar ve yüksek nikotin içeriği sayesinde boğazda ve akciğerlerde bir yanma hissi yaratacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir husus, bir  MTL kullanıcısı sub-ohm’lu DL yöntemine geçerken nikotin içeriğini yarıya indirmelidir. Ve hatta yarıdan daha fazla.


Özet


MTL

 • Yeni buharlamaya başlayanlar
 • Sigaraya yakın his
 • Daha düzgün boğaz çarpması
 • Az buhar üretimi
 • Yüksek nikotin kullanabilir
 • Yüksek PG’li e-likit
 • Düşük voltajlı cihaz

DL :

 • Gelişmiş teknik
 • Sigara gibi hissettirmez
 • Sert (ama zamanla  pürüzsüz olur)
 • Büyük buharlar
 • Daha düşük nikotin içeriği önerilir
 • Yüksek VG’li e-likit
 • Sub-ohm tank ile kullanılır