Ohm Kanunu ve Vape Güvenliğine Genel Bakış

Mekanik modlar, yüksek güçle ayarlanmış modlar, yeniden yapılabilen damlayan atomizerler ve yeniden yapılandırılabilir tank atomizerleri oldukça popüler hale geliyor. En deneyimli vaper’lar son zamanlarda  yeniden yapılabilen tankların maliyet tasarrufunu gerçekleştirmekte ve basit RBA'ları ve RTA'ları günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmektedir. Bu sürpriz değildir - bir bobin paketi için bir yıl kanthal tel ve organik pamuk tedarik edersiniz - bugün yapılan çoğu vape bobininin yapı taşları. Ama bu yazımız bununla alakalı değildir.

Bu yazı güvenli bir şekilde buharlama yapmak ve bunun ne anlama geldiği ile ilgili. Şunu düşünelim, yüksek voltajlı bir bataryaya sahip metal bir tüp ya da yüksek voltajlı (150W) kutu modlu cihaz, bunların ikisi de sırıtmayacak şeyler değildir. Bunları gözlerinin, ağzının ve yüzünün yanına koyuyorsun ve ateşe veriyorsun (aktive ediyorsun). Güvende olmak istiyorsun!

Öncelikle mod’lar  ve e-sigaralar konusunda tam olarak "güvenlik" nedir? En basit haliyle, günümüzde çoğu mekanik ve kutu modları için kullanılan piller 18650 veya 20700 serisi pillerdir. Bu piller Amper olarak değişir. Amper, pillerin depolanan enerjiyi boşaltma yeteneğidir (akım). Bir batarya limitlerinin üzerine zorlandığında batarya hava alabilir, bu da sıcak kimyasalların bataryadan çok yüksek basınç altında çıkabileceği ya da bataryanın patlayabileceği olasılığıdır. Evet, bu olasılık çok korkutucudur. Bu yüzden asla pil kapasitesinin ötesine zorlamayınız. Bobininizin direncini her zaman kontrol etmeli ve bobinin aküden çekeceği amperi hesaplamalısınız, mekanik mod’lar yada kutu tipi mod için ayarlanacak volt (18650 ve 26650 bataryaları için) 4.2 V . Sub-Ohm tanklar için, yukarıdaki basit yönergeleri takip ettiğiniz sürece kolaydır ve güvenli bir şekilde yapılabilir. 


Vape Ohm Yasası Hesaplama   Burada matematiksel ve bilimsel olarak, Ohm Kanunu güç, gerilim, akım ve direnç arasındaki ilişkiyi tanımlayacağız. Ohm yasası için çeşitli olası formüller aşağıdaki gibidir

P=Güç (Watt)     P=V*I   P=V2/R   P=I2*R

V=Gerilim (Volt)  V=R*I  V=P/I    

I=Akım (A)    I=V/R    I=P/V

R=Direnç (Ohm) R=V/I   R=