Propylene Glycol - Propilen Glikol ve Vegetable Glycerin

Propylene Glycol - Propilen Glikol (PG) ve Vegetable Glycerin- Bitkisel Gliserin (VG) 


Bir çok yeni başlayan ve hatta deneyimli bazı kullanıcılar bile Propilen Glikol  (PG) ve Bitkisel Gliserin (VG) ‘i birbirine karıştırır ve aralarındaki farklardan emin değildirler. Öncelikle gliserinin petrokimyasal ve doğal yollardan elde edildiğini ifade edelim. Gliserinin içinde bitkisel ve hayvansal yağlar bulunur.PG ve VG arasındaki farklılıkları öğrenmek ve bunların  artıları, eksileri nelerdir anlamaya çalışacağız. Tipik bir e-likit dört bileşenden oluşur. Bu bileşenler ;  PG veya VG , su , nikotin ve gıda aroması. Hemen hemen bütün e-likit üreticileri PG ve VG ‘i karıştırarak bu iki bileşenden yararlanırlar.PG ve VG e-likitleri arasındaki farkları anlamak için %100 PG ve % 100 VG ile yapılan e-likitleri karşılaştıracağız. Daha sonra da her iki bileşenin karıştırılarak elde edilen e-likitleri ele alacağız.


Propylene Glycol : Propilen Glikol (PG)

Propilen Glikol, Propilen Oksit'den üretilen organik bir bileşiktir. Renksiz, kokusuz, biraz şuruplu olan ve sudan biraz daha kalın sıvı, neredeyse hiç tadı yok, düşük viskoziteyi korur. Propilen Glikol gıda sınıfı , ABD ve Avrupa Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenli kabul edilmektedir. Propilen Glikol yalnızca aromalarda taşıyıcı olarak değil, yediğimiz içtiğimiz pek çok üründe sık kullanılıyor. 

Propilen Glikol kullanımı ; Çözücüler, nemlendiriciler, gıdadaki koruyucu maddeler, tütün ürünleri, eczacılık ürünleri ve elbette e-likitler.


Bitkisel Gliserin :  (VG)

Bitkisel Gliserin, genel olarak bitkisel yağlardan, özellikle soya, hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve palmiye yağından elde edilen tam doğal bir sıvıdır. Genellikle hafif bir renk tonuyla anlaşılır, kokusuz , bazı durumlarda tatlıdır ve genelde PG ye göre daha az akışkandır. Bitkisel Gliserin de ABD ve Avrupa Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenli kabul edilmektedir.

Bitkisel Gliserin kullanımı : Kozmetik ürünler, gıda üretimi ve e-likitler.

                          

PG Bazlı e-likitlere genel bakış

Artılar ;

Propilen Glikol (PG) düşük yoğunluğa sahiptir, bu da VG ‘ye göre daha az yapışkan anlamına gelir. Dolayısıyla fitil tarafından daha hızlı emilir bu da size daha hızlı buharlama yapmanızı sağlar.PG, tatsız ve kokusuz olduğundan az bozulma yada hiç aromatik bozulma meydana gelmez. Aslında, PG bazlı e-likitler, iki maddenin en yüksek lezzet yoğunluğu ve boğaz vuruşu üretir. Aynı zamanda buhar daha sıcaktır, çünkü PG’nin buharlaşma seviyesine ulaşması için daha az zaman ve güç gerekir.

Eksiler ;

      PG-temelli olumsuz yönler ise , nadir görülen alerjik reaksiyon vakalarıdır. Daha az yoğun bir buhar üretirler.VG Bazlı e-likitlere genel bakış

Artılar ;

VG daha yüksek bir viskoziteye sahiptir(az akışkan).Bu da onu daha kalın ve daha yüksek yoğunluklu bir buhar üretmesini sağlar. Buhar seven kullanıcılar için VG bazlı e-likitler idealdir. Boğaz vurumu azdır ve daha rahat buharlanır.PG bazından farklı olarak, VG önceden var olan lezzet ve tatlılık içerir. Bu, birçok durumda eklenen aromaların seyreltileceği ve nihai ürünün (e-likit) daha tatlı olacağı anlamına gelir.

 VG  buhar yoğunluğu havaya kıyasla 3,17’dir. Yani 1 birim havanın 3,17 katı buhar verir. Aynı oran, propilen glikol için 2,62’dir. Yani Propilen glikol daha az buhar verir. Başka bir deyişle, VG , PG’den %18 fazla buhar üretilmesini sağlar.


Eksiler ;

VG lezzet açısından daha donuktur.VG yüksek yoğunluklu olduğundan bobinlerde (coil) biraz daha fazla yapışkan kalıntısı bırakır ve cihazda likit birikmesi olur. Daha az akışkan olmasından dolayı optimum buharlaşma sıcaklığını elde etmek için daha fazla güç gerekir.


VG ve PG bileşenlerini Karıştırma

Günümüzde e-likit üreticilerinin çoğu, her iki maddenin de pozitif özelliklerini korumak için PG ve VG'yi birlikte karıştırmaktadır. Farklı üreticiler farklı oranlara sahiptir ancak tipik olarak (VG)/ (PG)  50/50, 65/35 veya 70/30, 80/20 oranlarını göreceksiniz. İki maddeyi birleştirerek, lezzet yoğunluğu, boğaz çarpması ve buhar yoğunluğu açısından bir denge elde edersiniz. Eğer PG ve VG e-likit hakkında hala emin değilseniz, karışık PG ve VG'nin farklı oranları kullanarak sizin için hangisinin daha tercih edilebilir ve keyifli olduğunu deneyimlersiniz.


Güvenlik ve Sağlık Sorunları

Hem Propilen Glikol (PG) hem de Bitkisel Gliserin (VG), ABD ve Avrupa Gıda ve İlaç Dairesi tarafından güvenli ve kullanıma uygun maddeler olarak kabul edimiştir. Aslında her iki madde de birçok gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinin parçalarıdr.

Bununla birlikte, Propilen Glikol'da (PG) nadir rastlanan küçük alerjik reaksiyon vakaları vardır. Tipik alerjik reaksiyon, ciltte tahriş veya kızarıklık ve / veya küçük boğaz iltihabından oluşur. Çoğu durumda, PG’ye karşı alerjisi olan kişiler, birçok günlük gıda  ürünlerini kullandığında aynı problemle karşılaşırlar. PG tabanlı e-likit  kullanırken herhangi bir semptomu yaşıyorsanız, hemen kullanmayı kesin , kendi vücudunuzun iyileşmesi için yeterli bir ara verin ve VG tabanlı e-likit kullanın.