Vaping (Buharlama ) Nedir?

Bu yazımızda elimizden geldiğince  buharlamayı açıklamaya çalışacağız. Sigaradan kurtulmak ve yeni alternatif olarak çıkan ‘’ Vaping ’’ kavramı ki  biz bunu kısaca buharlama olarak adlandırıyoruz. Buharlama sektörü dünyada hızla büyüyen ve birçok ülkede sigaraya alternatif olarak kabul görmüştür. Biz bu yazımızda buharlamanın ne olduğunu, nasıl kullanıldığını çeşitli yönleriyle ele almaya çalışacağız.


Vaping (Buharlama)

Vaping, elektronik sigara veya kişisel buharlaştırıcılar kullanılarak buhar soluma eylemine verilen terimdir. Geleneksel tütün sigaralarını kullanan biri "sigara içen" ve sigara içiyor, e-sigara kullanan biri " vaper " ve e-sigaralarını veya kişisel buharlaştırıcılarına "vape" deniliyor. Biraz daha derine inip buharlayalım.


E-Sigara Nedir ve Nereden Geldi?
   

E-Sigaralar veya Kişisel Buharlaştırıcılar, propilen glikol, bitkisel gliserin, gıda aromaları ve bazen nikotin karışımı olan “e-likidi” buharlaştırarak bize sigara ve tütün mamullerine  alternatif oluşturan cihazlardır. Bildiğimiz ilk e-sigaralar, 2003 yılında Çinli bir eczacı olan Hon Lik tarafından yaratıldı, ancak 2006 yılının sonlarına kadar çok genişleyemedi. O zamandan beri sanayi katlanarak genişledi. Bugün, mütevazı e-sigaralardan yüksek güçte, gelişmiş kişisel buharlaştırıcılara kadar çok çeşitli vape cihazları bulunmaktadır. İlk cihazların tümü Çin'de üretildi ancak şimdi dünya çapında irili ufaklı şirketler tarafından üretiliyor. İlk cihazların neredeyse tümü geleneksel sigaralara benzese de, erken e-sigara kullanıcıları çeşitlilik ve özelliklerin eksikliğinden dolayı sıklıkla kendi cihazlarını değiştirdiler ya da geliştirdiler. Bunun kalıcı birkaç etkisi oldu. Birincisi, buharlama cihazlarının büyük bir kısmının şimdi en yaygın olarak "Mods" olarak adlandırılması, modifiye edilebilir veya değiştirilebilir olması. İkincisi,e-sigara şirketleri buna ayak uydurmak ve ürün satmaya devam etmek istiyorlarsa, bunları kullanan topluluk kadar çeşitli ve sezgisel cihazlar yaratmaları gerekirdi.


Bir E-Sigara Anatomisi

Bugün mevcut çokça geniş seçime rağmen, tüm buharlama cihazlarında ortak olan birkaç şey vardır. En basit haliyle, tüm buharlama cihazları bir tel bobini ısıtmak için lityum pil kullanmaktadır. Bobine e-likidi çekmek için bir fitil kullanılır. E-likit ısıtıldığında bobin buharlaşır ve daha sonra sigaraya benzer şekilde solunabilir. Ancak bu genellikle benzerliklerin bittiği yerdir. Aşağıda bir buhar cihazının genel bileşenlerine bir göz atacağız.

 Cihaz – Buharlama cihazları, genellikle kendi kullanımlarına bağlı olarak çok çeşitli renklerde ve şekillerde olabilir. Bazıları geleneksel sigaralara benzeyebilir, bazıları ise bir kaleme, tüpe, bir kutuya veya başka biçimlere benzeyebilir, ancak sonuçta hepsi aynı amaca hizmet eder. Aküden sağlanan gücü almak ve atomizere vermek.
Batarya - Bu cihazın en önemli kısmıdır. Güç sağlar. Bazı cihazlar değiştirilemez bir dahili batarya kullanırken, büyük bir kısmı bir veya daha fazla değiştirilebilir şarj edilebilir yüksek boşaltma bataryası kullanır. Değiştirilebilir pil gerektiren bir cihaz seçiyorsanız ve muhakkak kaliteli ve orjinalliğinden emin olduğunuz pil kullanınız.Atomizer (Tank) - Bu ısıya dayanıklı kısım, bir veya daha fazla dirençli tel bobinine ve sık sık e-likidi tutmak için bir hazne biçiminde fitillerine ev sahipliği yapar. Çok farklı stiller, atomizer kartuşlar (eski), Cartomizers,  Clearomizers, Sarılabilen Tank atomizerleri, Sarılabilen Damlama Atomizörleri, Hibrit Atomizer (sarılabilen damlayan tank atomizerleri ve Genesis Atomizer) bulunmaktadır. Her birinin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır.

Coil (Bobinler) – Bunlar, yaya benzeyen bir bobin şekline getirilmiş küçük direnç teli parçalarıdır. Kullanılan tel tipi, bobinin çapı ve sargı sayısı bobin direncini etkileyecektir. Direnişi, onu çalıştırmak için ihtiyaç duyacağı elektrik miktarını ve üreteceği ısı miktarını belirleyen şeydir. Bobinler genellikle Kanthal ve NiChrome'dan ve daha yakın bir zamanda Nikel'den yapılır ve buharlama için en güvenli kullanım olarak kabul edilir.


 

E-likit - Aynı zamanda e-meyve suyu (likit, sıvı) olarak da bilinir, bu propilen glikol, bitkisel gliserin, gıda aromaları ve bazen nikotin içeren bir çözeltidir. Bu likit çeşitli PG / VG oranlarında ve nikotin kuvvetlerinde gelebilir. Tipik olarak, e-sigaraya geçen çoğu sigara içicisi, yüksek nikotinli likit kullanmaya başlayacak ve zamanla daha düşük mukavemetli likitlere doğru hareket edecektir. Çoğu insan için 18mg / ml (24mg / ml'ye kadar ağır sigara içen) kadar oranda kullanmaya başlaması yaygındır, ancak çoğu zaman, aromayı daha fazla hissetmek  için 12mg / ml e-sıvılara geçecektir (nikotin içeriği azaldıkça aroma tadı artar ) Nikotin gücü 18mg / ml'nin üzerinde olan e-sıvıların kullanılmasını önermiyoruz. Aslında nikotin isteklerinizi hafifletmek için gerekli minimum nikotin oranını kullanmanızı öneririz, çünkü nikotin içeriği azaldıkça aroma artar. Şunu not etmemiz gerekir ki; daha fazla buhar üreten cihazları kullanan ileri düzey kullanıcıları, tipik olarak dada düşük kuvvette nikotin kullanır, çünkü daha fazla buhar üretildiğinde ve solunduğunda, genel nikotin konsantrasyonu aynı kalır.Daha yüksek nikotin konsantrasyonlarına duyulan ihtiyaç, daha az miktarda buhar üreten cihazlara özeldir. Gelişmiş cihazları kullananlar tipik olarak 3mg / ml veya 6mg / ml'lik likitleri tercih edecektir. Sonuç olarak size , daha düşük oranlı nikotin kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 Wicks (Fitiller)  - Pamuk, bükümlü silis kordonu, eko-yün, seramik ve paslanmaz çelik ağ dahil çeşitli malzemelerden yapılmış fitil (ler) bobinlere e-likit taşır. Fitilleme malzemesi tanktan doğrudan bir bobinin kendisine buharlaştırıldığı e-likit verme yöntemi olarak işlev görür.
Yeni Başlayanlar İçin Hangi Cihaz En İyisidir?


Bu, bize sorulan çok yaygın bir sorudur ve aynı zamanda karşılaştığımız en karmaşık ve zor sorulardan biridir. Buharlama ile, örneğin tadı gibi birçok şey özneldir ve bir kişi için en iyi olan başkası için yaramayabilir. Bu, bugün mevcut olan çok çeşitli cihazlarla daha da karmaşık bir hale geldi. Bir veya iki özel cihazın en iyisi olduğunu söylemek yerine, farklı cihaz stillerini gereken tecrübe ve beceri seviyesine göre ayırmanın daha uygun olduğunu düşünüyoruz ve birkaç araştırmadan sonra kararı kendiniz vermelisiniz.


Başlangıç seviye kullanıcılar -
Deneyimi çok az olan veya hiç olmayan şekinde tanımlıyoruz. Ohm Kanunu ve Joule Kanunu gibi elektriksel kavramlara aşina olmayan biri. Bu kategori için, entegre dahili bataryalar kullanan düşük çıkış ayarlı cihazları öneririz. 1.0 ohm'un üzerinde bir dirençle kolayca değiştirilebilen bobinleri kullanan tanklarla eşleştirilmiştir. Bu, güvenliği ve kullanım kolaylığını maksimuma çıkarır. Her ne kadar daha karmaşık cihazlar bu cihazlardan daha iyi performans gösterseler de, çoğu zaman kullanıcılar için buharlamanın doğru olup olmadığını belirlemek ve daha gelişmiş bir cihaza daha fazla para vermeden önce karar verme şansı tanır. Bu amaç için uygun olan bir çok markanın başlangıç cihazları (Starter Kit ) ve Pod Cihazları seçeneğine sahibiz.


Orta seviye kullanıcılar
- Orta seviye bir vaper’i , e-sigaralara aşina olan, onları kullanma konusunda bazı tecrübeleri olan biri olarak tanımlarız. Cihazların nasıl çalıştığını anlayabiliyor. Temel bakım nasıl yapılır ve cihazlarıyla ilgili temel sorunlar nasıl giderilir? Daha fazla buhar veya aroma arayan biri. Ara kullanıcılara adım atmak isteyen yeni başlayanlar için, orta güçle çalışan regüle edilmiş cihazları (80w veya daha az) ve 5 ohm'da veya üzerinde bir dirence sahip değiştirilebilir bobinlere sahip tankları öneririz. Bunlar  Sub-Ohm tankları diye adlandırılır. Bu cihazlar kullanım kolaylığı ve güvenliği korurken artan aroma hissiyatı ve buhar üretimi sağlayacaktır.


Gelişmiş seviye kullanıcılar
– Gelişmiş seviyedeki bir kullanıcıyı, buharlama cihazlarının nasıl çalıştığını anlayabilen biri olarak tanımlıyoruz. Ohm Kanunu ve Joule Kanunu ve yeniden yapılandırılabilir cihazlarla ilgili riskleri anlayan ve çalışma bilgisi olan biri. Buharlama ve batarya güvenliği konusunda bilgili. İleriye doğru bir adım atmak isteyen orta seviye kullanıcılar, yeniden yapılandırılabilir cihazların dünyasına girmek isteyip istemediklerine karar vermek zorunda kalacaklar. Yeniden yapılanmaya ilgi duymayan ancak buharlama dünyasına bir adım daha atmak isteyenler için, yüksek güç ayarlı bir mod ve yüksek watt’ta sub-ohm tank öneririz.


Yüksek güç ayarlı cihazlar uygun olsa da, yeniden yapılandırılabilir cihazlar için ayrıca Mekanik Modları da kullanabilirsiniz. Bu cihazlar çok sağlam ve basittirler, bu da hasar görmelerini zorlaştırır ancak aynı zamanda herhangi bir koruma devresi içermez. Bunun nedeni, bir mekanik cihazın, daha fazla motosiklete benzerken düzenlenmiş bir cihazın bir araba gibi olduğunu söylemesi gibidir. Bu anlamda, bu cihazlarla ilgili doğal bir risk vardır ve bu cihazlara hak ettiği saygıyla davranmazsanız, kendinize zarar verebilirsiniz. Aynı zamanda, kullanıma uygun çok sayıda yeniden yapılandırılabilir tank ve damlatıcı atomizer bulunmaktadır.


Uzman kullanıcılar
- Uzman vaper basit anlamda uzmandır. Esasen kayda değer tecrübe ve bilgi birikimine sahip ileri düzeyde bir öncüdür. Tüm buhar cihazlarının çalışmalarını en azından konsept olarak tam olarak anlayan ve aynı zamanda buhar cihazlarının yeniden yapılandırılması ve giderilmesi konusunda bilgili ve rahat biri. Bu grubuna özel olduğunu düşündüğümüz tek cihaz, hem rebuildable atomizeri hem de mekanik modunu tek bir cihazda toplayan Wismec Noisy Cricket Mod veya Compvape Double Vision RDA One gibi bir pil bağlantısıyla veya mekanik modla birleştiren Hibrit cihazlardır. 4Nine veya SMPL gibi bir Hybrid Top Cap, doğrudan batarya bağlantısı, atomizerinizi batarya ile doğrudan bağlantıya sokar. Bu cihazlarda yaralanmayı veya mal hasarını önlemek için, atomizörlerin pozitif piminin, pilin kısa devre yapmasına neden olacak kısa bir sertliği önlemek için, atomizer 510 konektörünün dişlerinin dışına büyük ölçüde çıkıntı yapması gerekir. Sert bir kısa devre nedeniyle oluşan batarya arızası, cihazın patlamasına ya da alev almasına neden olabilir. Hybrid modları ile ilgili doğal bir risk var.


Sonuç

Umarız artık e-sigaranın, kişisel buharlaştırıcıların ve diğer buhar cihazlarının teoride nasıl çalıştığını biliyorsunuzdur. Kullandıkları e-likitleri anlayın ve hangi cihazların beceri ve deneyim seviyenize en uygun olduğuna dair bir fikre sahip olun. Şimdi sizde bir vaper olmaya hazırsınız. Ne yapacağınız ya da ne satın alacağınız ya da kullanacağınız konusunda hala emin değilseniz ya da emin değilseniz, endişelenmeyin. Faydalı bilgilerle dolu rehber bölümüne sahibiz her gün yeni yazılarımızla size yardımcı olmaya çalışacağız ve kadromuz her zaman sorularınızı cevaplamaktan ve ihtiyacınız olan ürünlerde size rehberlik etmekten mutluluk duyar.